Nosový sprej na opaľovanie Meme

  Nosový sprej na opaľovanie tiktok trend zobrazujúci ženu striekajúcu permatanový nosový sprej do jednej z nosových dierok.

O

Nosový sprej na opaľovanie je produkt, ktorý si užívatelia nastriekajú do nosových dierok a ktorý má zvýšiť účinky slnenia a solária, čo údajne vedie k silnejšiemu opáleniu. Začiatkom roku 2022 začali lekári a zdravotnícki pracovníci vydávať varovania pred sprejom, pretože videá ľudí, ktorí ho používajú, sa stali populárnymi ako trend na TIK tak.

Pôvod

Nosové opaľovacie spreje, ako napríklad od Nasal Tanners [1] a Permatan, [dva] sa v priebehu roka 2010 čoraz viac popularizoval. [3] Tieto spreje obsahujú Melanotan, umelú chemikáliu používanú na liečbu špecifických kožných ochorení, rosacey, fibromyalgie a erektilnej dysfunkcie. [4] [5] Sprej zvyšuje produkciu pigmentov stmavujúcich pokožku v tele, čo údajne vedie k efektívnejšiemu opáleniu.

Šírenie

V roku 2011 začala agentúra pre reguláciu liekov a zdravotníckych produktov v Spojenom kráľovstve vyšetrovanie neregulovaných nosových sprejov na opaľovanie po tom, čo množstvo používateľov tohto produktu hlásilo negatívne vedľajšie účinky, ako sú návaly hlavy a závraty. [6] V novembri 2020, Wales Online [9] publikoval článok o žene, ktorá používala nosový sprej na opaľovanie spolu s opaľovacími injekciami a vyvinula sa u nej aktinická keratóza, drsná škvrna na koži, ktorá vzniká po vystavení slnku.

Počas začiatku roka 2020 niekoľko TikTokerov uverejňovalo svojim divákom videá používajúce a propagujúce nosové spreje na opaľovanie. Niektoré z týchto TikTokerov [7] tiež prevádzkujú propagačné účty spoločností predávajúcich spreje (príklady uvedené nižšie, vľavo a vpravo).13. januára 2022 TikToker [8] @drwhitneybowe zverejnil video varujúce pred používaním nosových opaľovacích sprejov, ktoré za dva mesiace získalo viac ako 103 000 zobrazení (zobrazené nižšie).1. marca televízna šou Skutočný deň zdieľal tento trend v segmente, v ktorom sa diskutuje o jeho nebezpečenstvách, a získal viac ako 58 000 zobrazení YouTube o tri týždne (zobrazené nižšie, vľavo). 12. marca televízna šou Lekári hovoril aj o nebezpečenstvách spreja a za dva týždne získal na YouTube viac ako 2 200 pozretí (uvedené nižšie vpravo).12. marca maličkosti [jedenásť] uverejnil článok o rizikách sprejov. 23. marca, dnes [10] potom uverejnil článok o sprejoch a ich propagácii na TikTok. Dermatológ Dr. Teo Soleymani v tomto článku varoval pred sprejmi a povedal, že nie sú schválené FDA, pretože môžu spôsobiť vedľajšie účinky, ako je trvalé stmavnutie pokožky, nevoľnosť a vracanie. Spomínajú tiež, ako môže Melanotan stmaviť krtky a viesť k melanómu. Krátko nato TikTok urobil pre Today vyhlásenie, v ktorom uviedol, že zasahujú a vymazávajú videá propagujúce nosové spreje na opaľovanie.

Rôzne príkladyExterné referencie

[1] Opaľovače nosa – NASÁLNE OPAĽOVAČE TOP PREDAJCOVIA

[dva] drahokamy - NOSNÝ SPREJ

[3] Google Trends – nosový opaľovací sprej záujem o vyhľadávanie

[4] WebMD – melanotan

[5] Tablety na opaľovanie Rio – Čo sú nosové spreje na opaľovanie

[6] BBC – Vládne varovanie pred netestovaným nosovým opaľovacím prípravkom

[7] TIK tak - glowgetter_ltd

[8] TIK tak - drwhitneybowe

[9] Wales Online – Mama vydáva varovanie po hororovom nosovom spreji na opaľovanie

[10] dnes - Ľudia na TikTok používajú nosové opaľovacie spreje. Sú v bezpečí

[jedenásť] Malé veci - Trend neregulovaného opaľovania s nosovým sprejom pomáha opáliť pokožku zvnútra von, ale je to bezpečné?